זוג אוהבים שרוצים להכריז על אהבתם לעולם, לקיים אורח חיים משותף ולהוליד ילדים – מה יותר טבעי מזה? זה אמור להיות כל כך פשוט ונגיש. אולם להתחתן כדין, כלומר כהלכה – זו אינה האופציה שעומדת לרשותו של כל אזרח במדינת ישראל. לכן רבים נאלצים לבחון את האפשרות של חתונה אזרחית.

בארץ ישנם כמעט רבע מיליון ישראלים שאינם עומדים בקריטריונים של החוק הדתי בצורה מלאה או חלקית, הם לא יכולים להינשא באופן רשמי וליהנות מכל הזכויות הסוציאליות של זוגות נשואים. על פי הגדרת הרבנות זוגות אלה נקראים מעוכבי או פסולי חיתון.

באלו מקרים זוגות נחשבים בישראל לפסולי חיתון?

  • זוגות מעורבים מבחינה דתית
  • ממזרים/ות פסולי חיתון לעשר דורות
  • כוהן לא יכול להתחתן עם גרושה או גיורת
  • נשים עגונות או מסורבות גט
  • זוגות חד-מיניים

בנוסף לכך, יותר ויותר ישראלים הנחשבים כשרים מבחינת הדת שיכולים להתחתן דרך הרבנות בוחרים במכוון לא לעשות זאת, לפעמים בגלל הבירוקרטיה המסורבלת ולפעמים מסיבות אידיאולוגיות.

האלטרנטיבה הלא דתית שעומדת לרשותם של הזוגות האלה – היא חתונה אזרחית בחו”ל המוכרת על ידי משרד הפנים.

חתונה אזרחית בחו”ל – היעדים הפופולריים

המדינות הפופולריות ביותר שבהן הישראלים בוחרים להתחתן הן צכ’יה וקפריסין. מי שמחפש חתונה אזרחית מינימליסטית מכל הבחינות בוחר בדרך כלל לטוס לקפריסין. ההליך כאן הוא מאוד פשוט ולא עמוס מבחינה בירוקרטית. יעד נוסף הוא פראג, בירת צכ’ה. כאן התהליך הוא קצת יותר ארוך, לכן אם אתם מתכננים לעשות זאת לבד (בלי הסוכן שמכיר את כל התהליך) כדאי מאוד לברר את הפרטים לעומק ולהתכונן בהתאם. ישנם יעדים נוספים רבים לנישואים בחו”ל, כגון יוון, איטליה, ארה”ב ועוד.

מקום חדש ואטרקטיבי שלאחרונה הופך למבוקש על ידי זוגות רבים הוא גאורגיה. גם כאן ההליך הבירוקרטי הוא מאוד פשוט ולא מסובך. בנוסף לכך, העלויות בגאורגיה די נמוכות והיא נמצאת במרחק שעתיים טיסה בלבד מישראל. כמובן, לא צריך לשכוח שגאורגיה היא מדינה מאוד יפה וציורית, עשירה בהיסטוריה .ובתרבות מרהיבה, לכן להתחתן בגאורגיה זו חוויה ייחודית ומדהימה –

תעודת נישואין ואישורה

לאחר טקס חתונה אזרחית יש לוודא שקיבלתם את כל המסמכים הנדרשים, כגון תעודת נישואין אזרחיים אשר חייבת להיות חתומה על ידי חותמת אפוסטיל. חותמת זו מהווה אישור המדינה המאמת את החותמות על תעודה ציבורית. חשוב מאוד לקבל את חותמת האפוסטיל, אחרת הנישואים שלכם לא ייכנסו לתוקף בישראל. לאחר שנרשמתם במשרד הפנים בישראל כנשואים תוכלו ליהנות מכל הזכויות של זוג נשוי.

Share This